Aktuality/Tlačové správy

 

Kŕče po Pohode spustil vírus

viac informácii nájdete tu

 

Epidémia žltačky straší rodičov školákov

Vydané 2.11.2011 o 13.16, autor Gabriel Kopúnek

HLOHOVEC - Pracovníkov Regionálneho úradu verejného zdravotníctvaTrnaveniekoľko týždňov zamestnáva výskyt vírusovej žltačky typu A v okrese Hlohovec. Ochorelo na ňu zatiaľ deväť ľudí, čo je už stav epidémie.

Epidémia žltačky straší rodičov školákov

 

Škola v Šulekove bola niekoľko dní zavretá. Po prázdninách sa do nej žiaci vrátili. Foto: archív th

pri žltačke tohto typu nebola na území okresov Trnava, PiešťanyHlohovec zaznamenanáviac rokov. Podľa slov MUDr. Dagmar Kollárovej, vedúcej odd. epidemiológie infekčných ochorení RÚVZTrnave, je ochorenie typické pre toto ročné obdobie. „Vyskytuje sa cyklickysedemdesaťročnom obdobízávislosti od počtu osôb, ktoré nemajú ochranné protilátky,“ uviedla pre Trnavský hlas.
Prvé ohnisko žltačky bolo hlásené zo Šulekova, miestnej časti Hlohovca začiatkom septembra. „K 31. októbru už v obci ochorelo deväť osôb, z toho päť dospelých a štyri školopovinné deti. Tri navštevujú miestnu školu, jedno ZŠ v Hlohovci. Z celkového počtu ochorení päť prípadov sa vyskytlo v rámci rodinného výskytu a ďalšie štyri prípady boli bez priamej epidemiologickej súvislosti s predchádzajúcimi prípadmi ochorení,“ spresnila doktorka Kollárová.
V rámci predchádzania vzniku a šírenia vírusovej hepatitídy typu A RÚVZ v Trnave nariadil v ohnisku nákazy karanténne opatrenia formou lekárskeho dohľadu (LD) spojeného s očkovaním a príslušnými lekárskymi vyšetreniami 400 osobám, ktoré boli v kontakte s chorými. „Na školách sa vykonala plošná a povrchová dezinfekcie všetkých priestorov, osoby v ohnisku nákazy boli upozornené na dodržiavanie prísnej osobnej hygieny rúk. Taktiež bolo nariadená dezinfekcia chlórovými prípravkami v zariadeniach spoločného stravovania a v predajniach potravín v obci,“ vyratúva opatrenia Dagmar Kollárová.
Obyvateľov o spôsobe šírenia a hlavne prevencie pred žltačkou informuje aj miestny rozhlas. „Je to zápalové ochorenie pečene, ktoré sa z človeka na človeka môže prenášať cestou znečistených rúk. Prekonané ochorenie na vírusovú hepatitídu A zanecháva spravidla celoživotnú imunitu. Prvé príznaky ochorenia môžu mať nešpecifické prejavy ako celková únava, malátnosť, zvýšená teplota, nechutenstvo, bolesti brucha. K typickým príznakom pre infekčnú žltačku patrí tmavý moč, svetlá stolica, žlté sfarbenie kože a očných bielkov. Najúčinnejším preventívnym opatrením je očkovanie detí i dospelých, ktorí ochorenie neprekonali. Zanecháva dlhoročnú imunitu. Patrí medzi nepovinné, preto ho poisťovne uhrádzajú len v ohnisku nákazy na odporúčanie epidemiológa,“ dodáva Dagmar Kollárová.
 

Americký katastrofický film Nákaza - Contagion

 

Nakaza americky katastoficky film

Americký katastrofický film Nákaza si podmanil amerických a kanadských divákov. Za prvé tri dni premietania v amerických a kanadských kinách zarobila v prepočte zhruba 16, 42 milióna eur.  Niet sa čomu diviť, proti celostvetovej pandémii bojuje nezvyčajne veľa známych a ešte známejších hercov. Či toto hviezdne obsadenie nepodľahne nákaze, sa dozvieme spolu s českými divákmi 20. októbra 2011.

 

Základné údaje o filme Nákaza

Originálny názov: Contagion
Slovenský názov: Nákaza
Český názov: Nákaza

Kate Winslet

Kate Winslet

Krajina: USA
Žáner: katastrofický thriller
Prístupnosť: nevhodné do 12 rokov
Dĺžka: 106 min
Rok nakrútenia: 2011

Réžia: Steven Soderbergh
Scenár: Scott Z. Burns
Hudba: Cliff Martinez
Hrajú: Matt Damon, Marion Cotillard, Gwyneth Paltrow, Kate Winslet, Jude Law, Laurence Fishburne, John Hawkes, Josie Ho, Bryan Cranston, Sanaa Lathan, Jennifer Ehle, Elliott Gould, Demetri Martin, Chin Han, Monique Gabriela Curnen, Jillian Armenante, Enrico Colantoni, Armin Rohde, Tien You Chui, Sanjay Gupta

Dej filmu Nákaza

Skúsená cestovateľka si pred tým, ako podá čašníkovi kreditku vezme z misky na stole pár orieškov. Pracovné stretnutie začína vzájomným podávaním rúk. V preplnenom autobuse niekto zakašle. Jediný kontakt.

Nákaza katastrofický film

Nákaza katastrofický film

Trvá to len sekundu. A smrteľný vírus sa šíri ďalej. Čoskoro sa podobné záhadné symptómy: suchý kašeľ a horúčka nasledovaná záchvatom a krvácaním do mozgu a nakoniec smrťou objavujú aj u ďalších. V Minneapolise, Chicagu, Londýne, Paríži, Tokiu a Hong Kongu, je ich stále viac. Nákaze pri jej bezhraničnom šírení sa pomáhajú každodenné nespočetné stretnutia množstva ľudí. Začína sa globálna pandémia.

 

Nakaziť sa môžete aj v nemocnici

 

Bianka Stuppacherová pre Pravda.sk | 16. marca 2011  5:46

 

Hoci je nemocnica miestom, kde by pacienta mali vyliečiť, nezriedka sa stávajú aj prípady, že práve v takomto zariadení sa človek nakazí.

Nemocničné infekcie sú navyše zákerné v tom, že baktérie sú v tomto prostredí často rezistentné, odolné voči bežne používaným antibiotikám (najčastejšie baktérie ako zlatý stafylokok, enterokoky, pseudomonas).

Osobne poznám ženu, ktorá čakajúc svoje druhé dieťa ležala na gynekológii na rizikovom, pretože má anatomicky anomálnu maternicu. Cez pootvorený krčok maternice sa jej podľa všetkého práve vďaka zlej hygiene nemocničného prostredia do plodovej vody dostala baktéria pseudomonas. Dcérka sa jej narodila predčasne, mala len 900 gramov, ale aj takýchto extrémne nezrelých novorodencov dnes neonatológovia dokážu zachrániť. Situáciu však skomplikovala práve spomínaná pseudomonádová infekcia a dievčatko po troch hodinách od pôrodu zomrelo.

Nemocničným infekciám sa odborne hovorí "nozokomiálne" z gréckeho slova "nozos", čo znamená choroba. Vzniku takýchto infekcií v zdravotníckych zariadeniach napomáha najmä to, že organizmus pacienta je oslabený chorobou, úrazom či liečbou, navyše tzv. invazívne výkony narušujú celistvosť kože a slizníc, čo mikróbom uľahčuje vstup do tela.

Nemocničným infekciám sa nedá, prirodzene, úplne vyhnúť, pretože ani nemocnica nie je sterilná bublina. "Špičkové zdravotnícke zariadenia hlásia výskyt takýchto infekcií minimálne u 5-8 % hospitalizovaných pacientov," vysvetľuje doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD., ktorý je prezidentom Spoločnosti prevencie nozokomiálnych nákaz v SR a zároveň predseda redakčnej rady odborného časopisu, ktorý sa na túto problematiku špecializuje.

"Tieto nákazy hlásia primári jednotlivých oddelení písomne na príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva, a to do 48 hodín po zistení ich výskytu alebo okamžite v prípade závažných infekcií. Na Slovensku však v roku 2009 bolo na približne milión 140-tisíc pacientov hlásených len 5 700 nákaz, čo je 0,5 %." Jedna tretina slovenských nemocníc nenahlásila jediný prípad! Že by sa baktérie (spôsobujú 85 % nemocničných infekcií), kvasinky a vírusy slovenským nemocniciam zázračne vyhýbali?

"Ak sa nemocnica tvári, že ich nemá, alebo ich má na úrovni pod 1 %, je niekde chyba. Stačila by jedna návšteva nezávislých expertov, aby preukázali, že to tak nie je. Zo samotnej povahy nozokomiálnych nákaz je nepochopiteľné, ako môže vedenie nemocnice dopustiť nahlásenie ich nulového výskytu za celý rok. Kolegom zo zahraničia je to v podstate na smiech," hovorí doc. Maďar.

Problém je skôr v tom, že nemocnice u nás majú snahu tento problém ututlať, pretože niektoré zdravotné poisťovne hodnotia zdravotnícke zariadenia aj na základe počtu prípadov nemocničných nákaz. Najlepšie hodnotenie tak vychádza zariadeniam, ktoré tieto infekcie napríklad ani nesledujú. Naopak, nemocnice, ktoré sa správajú zodpovedne a snažia sa zlepšovať kvalitu svojich služieb, sa ocitajú v nevýhode.

"Manažment zdravotníckych zariadení síce upozorňuje na nedostatok financií, na druhej strane nezmyselne šetrí už na samotných prostriedkoch prevencie – napríklad na rukaviciach či dezinfekcii. Pritom podľa skúseností zo zahraničia je možné minimálne celú tretinu nákladov vynaložených na boj s infekciami ušetriť práve jednoduchou prevenciou a dôslednou analýzou prijatých opatrení," hovorí RNDr. Renata Podstatová, predsedníčka Spoločnosti prevencie nozokomiálnych nákaz v Českej republike.

Prevenciou vzniku nemocničných infekcií je používanie jednorazových pomôcok, bariérovej ošetrovacej techniky, dôsledná dezinfekcia rúk, nástrojov, pomôcok a plôch, upratovanie, sterilizácia, odborná manipulácia s biologickým odpadom, nemocničnou bielizňou, stravou a podobne. "60-80 % nemocničných infekcií sa však prenesie kontaminovanými rukami zdravotníkov," konštatuje RNDr. Podstatová.

Hoci je pravda, že často nemá na výber, aj pacient by si mal všímať, za akých hygienických podmienok ho zdravotník ošetruje. Spadol sestričke na zem tampón, ktorý vám chce následne pritlačiť na miesto vpichu? Dezinfikovala vám už miesto vpichu a teraz vám opätovne prstami vyhmatáva žilu a ide do nej zaviesť ihlu? Nosí náplasti vopred nastrihané na rukáve plášťa či na kraji misky? Ohraďte sa! Nikto nechce z nemocnice odísť s nákazou, s ktorou do nej neprišiel! Nemocnice bez nemocničných nákaz nejestvujú, sú len také, ktoré ich nesledujú, nehodnotia a cielene neznižujú ich výskyt.

Najčastejší výskyt nemocničných nákaz je na týchto oddeleniach:
oddelenie akútnej a intenzívnej medicíny (OAIM), chirurgia, traumatológia, urológia, dialýza, geriatria, novorodenecké oddelenie, onkológia

Viete, že:
- Vyšetrovať a liečiť pacienta (bežný kontakt s pacientom) môžu zdravotníci až po umytí ruk?
- Pred každým zdravotníckym výkonom si zdravotník musí ruky dezinfikovať dezinfekčným prípravkom?
- Na utieranie rúk musí zdravotník používať jednorazové (papierové) uteráky?
- Nechty musí mať ostrihané na primeranú dĺžku a používať bezfarebný lak, nenosiť umelé nechty?
- Ruky musí mať bez prsteňov, náramkov, hodiniek a iných šperkov?
- Pri odbere krvi a iného biologického materiálu musí mať jednorazové rukavice?
- Pre každého pacienta musí vyčleniť vlastné pomôcky na osobnú hygienu, vlastný fonendoskop, teplomer, misu a iné pomôcky, alebo ich po každom použití starostlivo dezinfikovať?

 

Chřipková epidemie vypukne na konci ledna

Česko je na prahu chřipkové epidemie. Podle odborníků by nás měla zasáhnout zřejmě v druhé půlce ledna a onemocnět může deset i více procent národa, tedy přes milión lidí.

čtvrtek 13. ledna 2011, 8:29

„Očekáváme, že epidemie vypukne do tří týdnů,“ řekla Právu doktorka Martina Havlíčková, vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku Státního zdravotního ústavu v Praze. V některých státech Evropy už podle ní plošná epidemie je, a tak se dá očekávat, že stejně tomu bude i v ČR

Virus A(H1N1), který byl odpovědný za prasečí chřipku během loňské chřipkové epidemie, je nejen v ČR, ale i v Belgii, Maďarsku, Itálii, Litvě, Maltě, Španělsku a Velké Británii. Chřipka B dominuje v Norsku. Pouze tři procenta chřipek A tvoří kmen A(H3N2), v naprosté většině se stále vyskytuje A(H1N1).

„Proti dominantnímu viru A(H1N1) je vakcína, kterou se letos očkuje, a kdo se chce nechat očkovat, má nyní poslední šanci. Je i v pandemické vakcíně, kterou se očkovalo loni. Protilátky se vytvoří do deseti dnů,“ uvedla Havlíčková.

Informovala, že v Česku je nyní 1107 nemocných na 100 000 obyvatel a chřipková epidemie vypukne od 2000 nemocných na stejný počet obyvatel. Nemocnost dramaticky roste a oproti minulému týdnu stoupla o 38 %.

Virus letí dva metry

Chřipka je virové onemocnění, které se šíří vzdušnou cestou, tedy smrkáním a kýcháním, ale i kontaktem. Proto lékaři doporučují mladé generaci, kterou chřipka hojně zasahuje, omezit líbání.

Virus při kýchnutí a kašli letí až dva metry. To znamená, že všechny lidi v tomto okruhu může jeden nakažený dále nakazit.

Virus se ale může šířit i tzv. nepřímou cestou, spočívající v potřísnění běžně používaných předmětů, dále v podání si rukou a otiskem rukou na kontaminovaných věcech.

Pokud je virus v kapénkách, je odolný proti vyschnutí

V prachu při pokojové teplotě může zůstat několik dní.

Na papíru, oděvu, bankovkách vydrží osm až dvanáct hodin

Na hladkých neporézních površích jeden až dva dny

Mýt si ruce a být v posteli

Hlavní hygienik republiky Michael Vít zdůrazňuje, že při chřipce je nutné si mýt ruce, zakrývat nos i ústa při kašli i kýchání a používat jednorázové kapesníky, které pak vyhodíme. Rouška, pokud není speciálně upravená, ale příliš nechrání.

K příznakům chřipky patří rychlý nástup onemocnění, horečka až 40 st., bolesti hlavy, očí, svalů, vyčerpanost a únava. Nemocný patří do postele a měl by hodně pít. Nemoc zpravidla trvá pět dní, ale vyčerpanost a pocit únavy mohou trvat i několik týdnů. Antibiotika na chřipku nezabírají, účinná jsou antivirotika, ale i paracetamol, který najdeme v paralenu.

Komplikace chřipky

Primární (virové)

Sekundární (bakteriální)

zánět plic

zánět plic

zánět svalové tkáně

zánět dutin

zánět srdce

zánět středouší

postižení centrálního nervového systému

zhoršení chronického zánětu průdušek

Závažnost chřipky

Celková zátěž chřipkou je dvojí:

těžká onemocnění a úmrtí

vysoké počty mírných a středně závažných chřipkových onemocnění, která vedou jak k pracovní neschopnosti, tak k nutnosti ošetřovat doma především dětské pacienty

Obojí přispívá k výrobním ztrátám, což má značný vliv na ekonomiku

V zemích EU každý rok:

25 až 50 miliónů osob dostane chřipku

40 000 (v mírných sezónách) až 220 000 (v sezónách s rozsáhlou chřipkovou epidemií) osob zemře v důsledku chřipky. Průměrně jde o 125 000 úmrtí v důsledku chřipky za 1 rok. V ČR je to 2500 lidí ročně.

Zdroj: Státní zdravotní ústav

 

 

Prasečí chřipka z Británie se může rozšířit do Evropy

 

Evropští zdravotničtí experti v pátek upozornili, že prasečí chřipka, která se teď objevuje ve Velké Británii, by se brzy mohla rozšířit na kontinent. Od října zemřelo v Británii na chřipku už 39 lidí, uvedla ve čtvrtek dopoledne SkyNews.

pátek 7. ledna 2011, 18:13 - Londýn/Brusel

Je to jeden z nejvyšších počtů obětí v chřipkové sezóně. Nemocí se nakazily už dva milióny obyvatel. V Británii se nyní počet onemocnění chřipkou skoro každý týden zdvojnásobuje. V některých oblastech dokonce dochází vakcína, i když celonárodně je jí dostatek. I tak ale ministerstvo žádá výrobce, aby se podívali do skladů v Evropě.

Z 39 obětí jich 36 podlehlo viru A (H1N1), tedy tzv. prasečí chřipce, zbylí tři jsou obětí viru typu B. Až na jednu jsou všechny oběti mladší 65 let a čtyři jsou mladší pěti let. Většinou jde o lidi, co nebyli očkovaní. Na 700 lidí leží na jednotkách intenzivní péče, plyne ze čtvrtečních údajů. V pátek ČTK uvedla, že na jednotkách intenzivní péče je 800 nakažených.

Evropští zdravotničtí činitelé řekli, že kontinent by měl vývoj v Británii sledovat. "Co začíná na západě Evropy, má tendenci postupovat na východ," řekl ředitel chřipkového oddělení Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí Angus Nicoll. Jednotlivé země by podle něho měly zintenzivnit očkovací kampaně a možná také připravit nemocnice na brzkou chřipkovou vlnu.

Televize Skynews potvrdila, že v některých oblastech Británie jsou problémy s dodávkami vakcín. Někteří lidé žádající o očkování už museli být odmítnuti. Celkem bylo k lékařům distribuováno 14,7 miliónu vakcín.

Britům se nedostává vakcín

Nedostatek vakcín přiměl britské úřady, aby sáhly po dávkách zbylých po loňském očkování proti prasečí chřipce. Některé nemocnice musely odložit méně naléhavé operace, aby mohly přijmout pacienty, kteří ji dostali.

Na severovýchodě země už byly zásoby vyčerpány, ministerstvo potvrdilo, že někde je zájem vyšší, než se čekalo. Proto se redistribuují z Bradfordu. Problémem je, že v Británii není centrální sklad sezónních vakcín.

Ministerstvo ale už vyzvalo výrobce, ale se podívali do evropských skladů, jestli tam nemají přebytky, které by se využily v Británii. Společnost Sanofi Pasteur potvrdila, že se jí vláda ptala na zásoby v Británii i na možnost dovozu ze skladů v Evropě.